Jelentkezz be és fedezz fel még több érdekességet a
Wing Tsun világából!
A bejelentkezéshez szükséges adatokat az oktatódtól kaphatod meg.
Se szeri se száma az önvédelemről szóló újságcikkeknek, weblapoknak, tv műsoroknak. Napjainkban kétségtelenül népszerű témájáról van szó, pont ezért tartjuk fontosnak, hogy ebből a hatalmas információáradatból segítsünk kihámozni mi az, ami az önvédelemben valóban hasznosítható. A wtdt.hu oldalon található Wing Tsun kung-fu iskolákban több, mint egy évtizede foglalkozunk önvédelem oktatásával. A nálunk tanulók között a gyerekektől a 60 évesig minden korosztály megtalálható, gyakorolnak velünk férfiak és nők, erős és gyengébb fizikumúak, harcosabb és „békésebb” habitusúak egyaránt. Az elmúlt időszak alatt felhalmozott tapasztalatunk alapján az alábbi összefoglalóval szeretnénk egy kis segítséget nyújtani az önvédelem témakörét megismerni szándékozóknak.
Ha az alábbiak alapján felkeltettük érdeklődését, vagy szimpatikusnak talál bennünket, nincs más hátra, minthogy személyesen is ellátogasson hozzánk, esetleg ki is próbálja a mi oktatási módszerünket. Iskoláinkról itt tudhat meg többet.
Bár az önvédelem kifejezésről legtöbbünknek értelemszerűen először az önvédelmi fogások és technikák jutnak eszébe, az önvédelem ennél jóval összetettebb kérdés. Már a fogalmi tisztázás sem egyszerű kérdés, mivel az önvédelmet gyakran összekeverik a „jogos védelem” fogalmával. A kettő között azonban nagy különbség mutatkozik. Míg az önvédelem egy cselekvési forma, az utóbbi egy jogi kategória, egy büntethetőséget kizáró ok. Az önvédelem saját mozgási szabadságunk, testi épségünk, illetve értékeinek jogtalan támadással szembeni megóvásának folyamatát jelenti. A jogos védelem viszont egy állapot, amelyben jogszabályok által fel vagyunk hatalmazva, hogy valamilyen társadalmilag védendő érdek (pl. saját vagy mások testi épsége) védelmében fizikai erőt alkalmazzunk. Ez utóbbi tehát bővebb kategória, mert nem csak önmagunkra, sőt nem is csak személyekre vonatkoztatható. Közös pontjuk ugyanakkor, hogy mindkét fogalom csak jogtalan támadás esetén releváns, mert az olyan helyzetet, amikor a jogtalanul használunk fizikai erőszakot (pl. ellenszegülünk a rendőri intézkedésnek), nem tekinthetjük sem önvédelemnek, sem jogos védelemnek.
Alapvetésnek tartjuk azt a - sajnos még a legtöbb önvédelmi képzés során is figyelmen kívül hagyott - tényt, hogy az önvédelmi tudás megszerzésére a gyakorlatban általában olyan átlagembereknek van szüksége, akik nem járatosak valamilyen küzdősportban, vagy harcművészetben. Testalkatuk önmagában nem rettenti el a támadók többségét, sőt nemük vagy valamely egyéb tulajdonságuk, adottságuk miatt fokozottan ki vannak téve a támadás veszélyének, legtöbbször pedig nem igazán harcias beállítottságúak.
Az alábbi két szakasz elkülönítése több okból is fontos. Egyrészt a két szakasz teljesen különböző viselkedést, hozzáállást így részben másfajta tulajdonságokat, készségeket, képességeket kíván meg. Másrészt az első szakasz inkább szellemi, míg az utóbbiban inkább a fizikai tevékenység révén lehet eredményes.
Az önvédelmem a közvélekedéssel ellentétben, nem az ütésekkel és rúgásokkal kezdődik. Minden olyan szituációt, amelyben ezeket használnunk kell, megelőz egy olyan helyzet, amelyben pusztán a helyes viselkedéssel képesek lehetünk elkerülni(!) a fizikai konfrontáció kialakulását, egy támadás célpontjává válást. Ez az önvédelemnek sokkal egyszerűbb, hatásosabb, és alacsonyabb kockázatú módja. Ezen a szinten főleg a döntéseink helyességétől függ a testi épségünk, így ez inkább egy szellemi tevékenység.
Ha valamiért nem tudtunk, vagy nem akartunk kitérni a támadás elől, akkor egy olyan helyzetben találhatjuk magunkat, ahol csak a támadó fizikai megállításával, szándékának megtörésével leszünk képesek megvédeni magunkat. A laikusok azt gondolhatnák, hogy ez pusztán technikák megtanulása révén lehetséges, jóllehet a technikák csak a használatukhoz megfelelő taktika és képességek birtokában alkalmasak az önvédelemre. Minden helyzet más, minden helyzetben fel kell mérni, hogy milyen taktika a célra vezető, így már ez is egy fontos képességtől függ, a helyzetfelismerő képességtől. Ezen túlmenően azonban több olyan készség, képesség létezik, amelyek nagyban meghatározzák, hogy valaki képes-e az adott fogásokat az adott helyzetben a saját védelme érdekében megfelelő módon felhasználni.
Ez a fázis azonban nem jelenti azt, hogy ha egyszer fizikai konfrontációra kerül a sor, akkor ott addig kell küzdeni, amíg az ellenfél végleg harcképtelenné nem válik. Törekedni kel arra, hogy minél hamarabb ki tudjunk lépni ebből a fázisból is vissza tudjunk lépni egy olyan helyzetbe, ahol ismét az elkerülés – azaz az első fázis kerül előtérbe.
A hatékony önvédelem lehetőségéhez alapvetően három dolog kell. Megfelelő készségek, képességek, és technikai tudás. Mindhárom tényező egyidejű fejlesztése fontos, mert csak így juthat valaki olyan komplex tudás birtokában, ami a legkülönbözőbb váratlan konfliktushelyzetekben is megoldást nyújthat.
A velünk született készségek fejlesztése legtöbbször valamilyen egyszerű gyakorlattal már viszonylag rövid idő alatt kivitelezhető (pl. futás, erősítés), de a tanult képességek megtanulása és fejlesztése (pl. helyzetfelismerés képessége) csak összetett feladatokkal, technikák, helyzetgyakorlatok révén, hosszú idő alatt sajátíthatóak el. Ez utóbbiak ráadásul a gyakorlás befejezésével elég hamar hanyatlásnak indulnak, hacsak nem váltak már a gyakorló vérévé, több évtizedes kemény gyakorlás és sok tapasztalat útján.
A fentiekből az következik – és ezt tapasztalataink is alátámasztják – valódi önvédelmi képességre csak folyamatos gyakorlással lehet szert tenni. Elméleti képzéssel és némi gyakorlással az önvédelem első, konfliktushelyzetet elkerülő fázisa bizonyos mértékig ugyan rövid idő alatt megtanulható, de a második fázisban szükségessé váló dolgok elsajátításához nem csak hosszabb idő, de folyamatos gyakorlás is szükséges.
Manapság divatosak a néhány alkalmas, adott esetben 1-2 hónapig tartó önvédelmi tanfolyamok, ám ezek – félretéve, hogy az ott tanult technikák egy átlagember számára megtanulhatóak-e – nem alkalmasak arra, hogy valós önvédelmi képességek birtokába jussunk. A megfelelő oktató esetén persze magunkra szedhetünk némi elméleti és gyakorlati tudást, de az ilyen tanfolyamok csak kismértékben növelik az esélyét a sikeres önvédelemnek, és ez a hatás is csak rövid időre korlátozódik. Aki valódi önvédelmi képességeket szeretne, annak néhány évet el kell töltenie egy megfelelő oktató keze alatt és utána rendszeres gyakorlással karban is kell tartania tudását.
A jogi szempontoknak rendkívül nagy a jelentősége az önvédelem esetében. Ha nem vagyunk elég körültekintőek, akkor könnyen a vádlottak padján találhatjuk magunkat miután használtuk önvédelmi tudásunkat. Mivel igen összetett kérdésről van szó, ezért külön írást szenteltünk ennek témának, amit ide kattintva érhet el.
Drusza Tamás
Wing Tsun Kung-fu oktató
There are countless newspaper articles, websites, TV shows about self-defense. Nowadays this is undoubtedly a popular topic. That is why we think its important to choose the information about what is useful in self-defense. In our schools, we teach the Leung Ting Wing Tsun kung-fu for more than 10 years. You can find every kind of person among our students. Both kid and adult, male and female,strong and weak, people with more or less sense to fight, all of them are able to are practice the art of Wing Tsun with us. With the accumulated experience of the past period, we want to help the people who want to delve into the topic of self-defense.
If we got your attention and you think we are sympathic, you only have to visit us and try our training method. You can get more information about our schools here.
Altough when most of us hear '' self-defense '' the first thing that crosses our mind is entirely the technique, but self-defense is far more complex. The conceptual clarification is already a hard question, because self-defense itself is often confused with "the right of self-defense", „defense of a third person” or „defense of property”. But there is a big difference between them. While the self-defense is a form of action, the others are legal conceptions. The self-defense is the act of protecting our own freedom of movement, physical integrity, and our valuables against an unlawful attack. However the legitimate defense is a situation, in which the law empowers us to protect given social interests (like our or someone elses physical integrity) with deadly force. So the latter ones belong to a broader category, because they are applied not just to yourself, and not even just to other people. The thing they have in common is that they are only applicable against unlawful situations. However against constabulary measures it is not self-defense nor legitimate protection.
It is essential – and sadly in most of the self-defense training methods it is not implemented, that primarily average people need self-defense classes, who are not skilled in self-defense and other martial arts. Their body type or peaceful nature does not scare off most of the attackers, and their sex or some other traits increase the chance of getting in trouble.
The separation of these is important because of many things. First of all, each part is really different, they need different attributes, different attitude, different abilities and different skills. Second, while the first part mostly needs intellectual activity, the second needs physical activity.
Contrary to popular opinion, self-defense does not start with kicks and punches. Every situation when we need to use them, is just a conswquence of a situation where we are becoming victims. Good news that we can avoid that situation with appropriate behavior. This is the easier, more effective and the lower risk mode of self-defense. In this case, our physical safety depends on our own decisions and choices of our words, so that is why we need intellectual activity.
If we could not or if we did not want to avoid the attack, then we easily find ourselves in a situation when we need to stop the attacker by force to defend ourselves. Most of the laypeople think that merely learning the techniques is sufficient, although these techniques are only effective if the adequate skills and tactics are in our possession. Every situation is different. In every conflict, we need to measure, what kind of techniques are required in order to succeed, so we need an important ability, the ability of situation awareness. Beyond that, there are a number of skills, abilties which can largely determine that if someone is able or not to use the correct movements, in a given situation in order to protect themselves.
Of course, all of this does not mean that once it comes to physical confrontation, we must beat the opponent until he is unconscious. We have to try to return to the first phase as soon as possible, and try to avoid further physical confrontation.
The effective self-defense basically covers up three things. Appropriate skills, abilities and technical knowledge. Simultaneous development of all of the three factor is important. This is the only way to get in possession of a complex knowledge, which can provide a a variety of solutions to nearly any kind of unexpected situation. We can develop most of our innate skills quickly by doing simple excercises like running, doing pushups, squats, etc., but obtaining and developing more complex skills (ie. situation awareness) require more complex excercises, and more time spent working on them. Moreover these skills are apt to fade, unless the practicioner spent decades with training and doing combat.
It follows from the above – and it is supported by our experiences – that real combat knowledge is only attainable by persistent effort. By theoretical training and scarce practice, you will be able to learn the first phase quickly, but you will not develop the needed abilities to be successful in the second phase.
Nowadays, one or two months long courses are pretty popular. Leaving aside if the average people could even use their techniques or not, these are not eligible to obtain actual self-defense skills. If the instructor is good at what he or she does, we might be able to mimic their movement and even embrace a tiny part of their skills, but the knowledge we gain here still remains little to none, and it does not last long at all. Though there are people who want to become trained fighters. They will study martial arts for a few years under the control of a skilled instructor, and if they are serious about it and practice systematically, they might become self-defense experts, and might stand a chance in real combat.
The legal aspects of self-defense have extreme importance. If we are not careful enough, it is easy to end up in the prisoner’s box after using our knowledge of self-defense. As it is a really complex issue, wrote a guide. Take a look at it by clicking here.
Tamás Drusza
Wing Tsun Kung Fu instructor